 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TCH35P150RJE)
Ohmite TCH35P150RJE
PartNo:
TCH35P150RJE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 4595
Request Qty:
Description: RES 150 OHM 35W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :1500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:ERG
Resistance (Ohms):4.7k
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)