 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TCH35P1R00JE)
Ohmite TCH35P1R00JE
PartNo:
TCH35P1R00JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1160
Request Qty:
Description: RES 1 OHM 35W 5% TO220
Series:HVR37
Resistance (Ohms):820k
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)