 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TCH35P2R20JE)
Ohmite TCH35P2R20JE
PartNo:
TCH35P2R20JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1490
Request Qty:
Description: RES 2.2 OHM 35W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:NFR25
Resistance (Ohms):1.5k
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.333W, 1/3W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof, Fusible
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)