 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TCH35P75R0JE)
Ohmite TCH35P75R0JE
PartNo:
TCH35P75R0JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1084
Request Qty:
Description: RES 75 OHM 35W 5% TO220
Series:MFR
Resistance (Ohms):53.6k
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)