 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TCH35PR220JE)
Ohmite TCH35PR220JE
PartNo:
TCH35PR220JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 762
Request Qty:
Description: RES 0.22 OHM 35W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:HVR25
Resistance (Ohms):487k
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)