 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TCH35PR330JE)
Ohmite TCH35PR330JE
PartNo:
TCH35PR330JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 615
Request Qty:
Description: RES 0.33 OHM 35W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :2500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:FMP
Resistance (Ohms):10
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)