 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TEH100M5R00FE)
Ohmite TEH100M5R00FE
PartNo:
TEH100M5R00FE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1148
Request Qty:
Description: RES 5 OHM 100W 1% TO247
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:CFR
Resistance (Ohms):39k
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)