 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TEH100M7R50JE)
Ohmite TEH100M7R50JE
PartNo:
TEH100M7R50JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1708
Request Qty:
Description: RES 7.5 OHM 100W 5% TO247
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:SFR25
Resistance (Ohms):243
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)