 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TWW5J1R5E)
Ohmite TWW5J1R5E
PartNo:
TWW5J1R5E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 976
Request Qty:
Description: RES 1.5 OHM 5W 5% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:ALSR
Resistance (Ohms):75
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.180" Dia x 0.500" L (4.57mm x 12.70mm)