 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TWW5J20RE)
Ohmite TWW5J20RE
PartNo:
TWW5J20RE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 4134
Request Qty:
Description: RES 20 OHM 5W 5% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:WHS
Resistance (Ohms):15
Tolerance:±5%
Power (Watts):7W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.346" Dia x 0.984" L (8.80mm x 25.00mm)