 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TWW5J47RE)
Ohmite TWW5J47RE
PartNo:
TWW5J47RE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1260
Request Qty:
Description: RES 47 OHM 5W 5% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:NFR25H
Resistance (Ohms):4.7
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof, Fusible
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)