 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TWW5J8R2E)
Ohmite TWW5J8R2E
PartNo:
TWW5J8R2E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 23962
Request Qty:
Description: RES 8.2 OHM 5W 5% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:ERDS2
Resistance (Ohms):62k
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:-150/ -350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)