 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TWW5JR15E)
Ohmite TWW5JR15E
PartNo:
TWW5JR15E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 955
Request Qty:
Description: RES 0.15 OHM 5W 5% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:SBC, CGS
Resistance (Ohms):15k
Tolerance:±5%
Power (Watts):11W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.394" x 0.354" Rectangular x 1.969" L (10.00mm x 9.00mm x 50.00mm)