 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHB100FET)
Ohmite WHB100FET
PartNo:
WHB100FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 6197
Request Qty:
Description: RES 100 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:CFR
Resistance (Ohms):5.6
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)