 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHB150FET)
Ohmite WHB150FET
PartNo:
WHB150FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 4124
Request Qty:
Description: RES 150 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Tube
Series:Kool-PakRMP800
Resistance (Ohms):200
Tolerance:±1%
Power (Watts):20W
Composition:Thick Film
Features:Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:-20/ +50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220
Size / Dimension:0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.45mm)
Height:0.590" (14.99mm)