 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHB1R0FET)
Ohmite WHB1R0FET
PartNo:
WHB1R0FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1208
Request Qty:
Description: RES 1 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:HVR25
Resistance (Ohms):750k
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)