 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHB250FET)
Ohmite WHB250FET
PartNo:
WHB250FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1122
Request Qty:
Description: RES 250 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:MFR
Resistance (Ohms):14.3k
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)