 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHB560FET)
Ohmite WHB560FET
PartNo:
WHB560FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1935
Request Qty:
Description: RES 560 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :2000
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:RNV
Resistance (Ohms):160k
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)