 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHBR10FET)
Ohmite WHBR10FET
PartNo:
WHBR10FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 9806
Request Qty:
Description: RES 0.1 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:HVR37
Resistance (Ohms):1.05M
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)