 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHBR25FET)
Ohmite WHBR25FET
PartNo:
WHBR25FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1470
Request Qty:
Description: RES 0.25 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:ERDS1
Resistance (Ohms):1.1
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.250" L (2.30mm x 6.35mm)