 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHC100FET)
Ohmite WHC100FET
PartNo:
WHC100FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1054
Request Qty:
Description: RES 100 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CF
Resistance (Ohms):22k
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:0/ -500ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)