 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHC10RFET)
Ohmite WHC10RFET
PartNo:
WHC10RFET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1701
Request Qty:
Description: RES 10 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:AC
Resistance (Ohms):240
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)