 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHC15RFET)
Ohmite WHC15RFET
PartNo:
WHC15RFET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 2559
Request Qty:
Description: RES 15 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CMF
Resistance (Ohms):19.1k
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)