 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHC1R0FET)
Ohmite WHC1R0FET
PartNo:
WHC1R0FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 3230
Request Qty:
Description: RES 1 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:MRS25
Resistance (Ohms):121
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.6W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)