 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHC51RFET)
Ohmite WHC51RFET
PartNo:
WHC51RFET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 2930
Request Qty:
Description: RES 51 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :2500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:FMP
Resistance (Ohms):4.7k
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.154" Dia x 0.354" L (3.90mm x 9.00mm)