 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHCR75FET)
Ohmite WHCR75FET
PartNo:
WHCR75FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1851
Request Qty:
Description: RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:SFR25
Resistance (Ohms):340k
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)