 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHE560FET)
Ohmite WHE560FET
PartNo:
WHE560FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1462
Request Qty:
Description: RES 560 OHM 5W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:MR100
Resistance (Ohms):250
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.125W, 1/8W
Composition:Wirewound
Features:-
Temperature Coefficient:±10ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 145°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.187" Dia x 0.375" L (4.75mm x 9.52mm)