 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WHE5R0FET)
Ohmite WHE5R0FET
PartNo:
WHE5R0FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1358
Request Qty:
Description: RES 5 OHM 5W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:RSF
Resistance (Ohms):10
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)