 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WNA51RFET)
Ohmite WNA51RFET
PartNo:
WNA51RFET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1965
Request Qty:
Description: RES 51 OHM 1/2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:CMF
Resistance (Ohms):29.4
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)