 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WNB100FET)
Ohmite WNB100FET
PartNo:
WNB100FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1541
Request Qty:
Description: RES 100 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:CMF
Resistance (Ohms):768
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)