 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WNB51RFET)
Ohmite WNB51RFET
PartNo:
WNB51RFET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 4130
Request Qty:
Description: RES 51 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:ALSR
Resistance (Ohms):20k
Tolerance:±1%
Power (Watts):7W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 1.730" L (7.92mm x 43.94mm)