 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WNB560FET)
Ohmite WNB560FET
PartNo:
WNB560FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 968
Request Qty:
Description: RES 560 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:MTL-3
Resistance (Ohms):0.08
Tolerance:±1%
Power (Watts):4W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.250" Dia x 0.600" L (6.35mm x 15.24mm)