 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WNB5R0FET)
Ohmite WNB5R0FET
PartNo:
WNB5R0FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 2262
Request Qty:
Description: RES 5 OHM 1W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:LVR
Resistance (Ohms):0.2
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-65°C ~ 275°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)