 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WNC100FET)
Ohmite WNC100FET
PartNo:
WNC100FET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 2150
Request Qty:
Description: RES 100 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:W20
Resistance (Ohms):0.47
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.220" Dia x 0.500" L (5.60mm x 12.70mm)