 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WNC51RFET)
Ohmite WNC51RFET
PartNo:
WNC51RFET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 2766
Request Qty:
Description: RES 51 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CW
Resistance (Ohms):4.7k
Tolerance:±5%
Power (Watts):3.75W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 250°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)