 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (WNE15RFET)
Ohmite WNE15RFET
PartNo:
WNE15RFET
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1354
Request Qty:
Description: RES 15 OHM 5W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk Alternate Packaging
Series:CFR
Resistance (Ohms):10
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.167W, 1/6W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)