 All Product > Resistors > Variable Resistors > CTS Electronic Components  (270X232A103B1A1)
CTS Electronic Components 270X232A103B1A1
PartNo:
270X232A103B1A1
Manufacturers: CTS Electronic Components
Qty: 523
Request Qty:
Description: Potentiometers 10Kohms 20% Linear No Switch
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:500 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:3.18 mm
Shaft Length:25.4 mm