 All Product > Resistors > Variable Resistors > CTS Electronic Components  (270X232A105B1A1)
CTS Electronic Components 270X232A105B1A1
PartNo:
270X232A105B1A1
Manufacturers: CTS Electronic Components
Qty: 329
Request Qty:
Description: Potentiometers 1Mohm 20% Linear No Switch
RoHS:Details
Resistance:1 MOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:500 V
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:3.18 mm
Shaft Length:25.4 mm