 All Product > Resistors > Variable Resistors > TE Connectivity / Citec  (27ESA103MMF50N)
TE Connectivity / Citec 27ESA103MMF50N
PartNo:
27ESA103MMF50N
Manufacturers: TE Connectivity / Citec
Qty: 500
Request Qty:
Description: Potentiometers 10 KOhm 0.4W Carbon
Product Information:
RoHS:
Resistance:10 kOhms
Power Rating:400 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:25 mm
Shaft Length:50 mm