 All Product > Resistors > Variable Resistors > CTS Electronic Components  (296UD105B1N)
CTS Electronic Components 296UD105B1N
PartNo:
296UD105B1N
Manufacturers: CTS Electronic Components
Qty: 1223
Request Qty:
Description: Potentiometers 1Mohms 20% PC Formed to Rear
RoHS:Details
Resistance:1 MOhms
Power Rating:150 mW
Voltage Rating:350 V
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:13.7 mm