 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (3310C-001-103L)
Bourns 3310C-001-103L
PartNo:
3310C-001-103L
Manufacturers: Bourns
Qty: 838
Request Qty:
Description: Potentiometers 9mm 10Kohms Single Cup
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Slotted
Shaft Diameter:3.18 mm
Shaft Length:12.7 mm