 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (3852A-282-103AL)
Bourns 3852A-282-103AL
PartNo:
3852A-282-103AL
Manufacturers: Bourns
Qty: 846
Request Qty:
Description: Potentiometers 10K 3/4" Single Turn
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:2 W
Voltage Rating:
Tolerance:0.1
Termination Style:Solder Lug
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Slotted
Shaft Diameter:6.35 mm
Shaft Length:22.2 mm