 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (39SB-1RB-103)
Bourns 39SB-1RB-103
PartNo:
39SB-1RB-103
Manufacturers: Bourns
Qty: 498
Request Qty:
Description: Potentiometers PANEL CONTROL 10K 1/2" 13MM 1T ROUND
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Round / Plain
Shaft Diameter:3.17 mm
Shaft Length:12.7 mm