 All Product > Resistors > Variable Resistors > CTS Electronic Components  (450T328S502A1C1)
CTS Electronic Components 450T328S502A1C1
PartNo:
450T328S502A1C1
Manufacturers: CTS Electronic Components
Qty: 291
Request Qty:
Description: Potentiometers 5000 Ohm +/-10% SPST 24mm Dia. Slotted
RoHS:Details
Resistance:5 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:750 VDC
Number of Turns:1
Shaft Type:Slotted
Shaft Diameter:24 mm
Shaft Length:22.2 mm