 All Product > Resistors > Variable Resistors > Honeywell  (575SX1A48F103SS)
Honeywell 575SX1A48F103SS
PartNo:
575SX1A48F103SS
Manufacturers: Honeywell
Qty: 365
Request Qty:
Description: Potentiometers 10K Ohm 20% 1/2W 6.35mm
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:J-Hook
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6.35 mm
Shaft Length:19.05 mm