 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (91C1D-D16-D17L)
Bourns 91C1D-D16-D17L
PartNo:
91C1D-D16-D17L
Manufacturers: Bourns
Qty: 455
Request Qty:
Description: Potentiometers 25K 20% 5/8" SQ ST
RoHS:Details
Resistance:25 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Audio
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:3.18 mm
Shaft Length:16 mm