 All Product > Resistors > Variable Resistors > Bourns  (96R1A-R16-A15L)
Bourns 96R1A-R16-A15L
PartNo:
96R1A-R16-A15L
Manufacturers: Bourns
Qty: 374
Request Qty:
Description: Potentiometers 10K 10% 5/8" SQ ST
RoHS:Details
Resistance:10 kOhms
Power Rating:2 W
Voltage Rating:
Tolerance:0.1
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Slotted
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:16 mm