 All Product > Resistors > Variable Resistors > BI Technologies / TT Electronics  (P090L-02T30BR1K)
BI Technologies / TT Electronics P090L-02T30BR1K
PartNo:
P090L-02T30BR1K
Manufacturers: BI Technologies / TT Electronics
Qty: 4273
Request Qty:
Description: Potentiometers 9mm 1K ohm
RoHS:Details
Resistance:1 kOhms
Power Rating:30 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Slotted
Shaft Diameter:9 mm
Shaft Length:30 mm