 All Product > Resistors > Variable Resistors > BI Technologies / TT Electronics  (P120K-F20BR5K)
BI Technologies / TT Electronics P120K-F20BR5K
PartNo:
P120K-F20BR5K
Manufacturers: BI Technologies / TT Electronics
Qty: 749
Request Qty:
Description: Potentiometers 12mm 5Kohm
RoHS:Details
Resistance:5 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Panel
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Flatted / D
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm