 All Product > Resistors > Variable Resistors > BI Technologies / TT Electronics  (P120PK-Y20BR20K)
BI Technologies / TT Electronics P120PK-Y20BR20K
PartNo:
P120PK-Y20BR20K
Manufacturers: BI Technologies / TT Electronics
Qty: 443
Request Qty:
Description: Potentiometers 12mm Rotary Panel Potentiometer
RoHS:Details
Resistance:20 kOhms
Power Rating:50 mW
Voltage Rating:
Tolerance:0.2
Termination Style:Pin
Mounting Style:Through Hole
Taper:Linear
Number of Turns:1
Shaft Type:Knurled / Serrated
Shaft Diameter:6 mm
Shaft Length:20 mm